راهکار شبکه‌های تلفنی مبتنی بر آی‌پی (VoIP)


شبکه­­ های تلفنی مبتنی بر IP(VOIP)

 فناوری VoIP تکنولوژی انتقال مکالمات تلفنی روی شبکه يا بستر مبتنی بر داده(Packet)  ميباشد. در اين تکنولوژی اطلاعات صوتی به‌صورت بستههای ديتا يا Packet روی بستر شبکه منتقل میشوند. اصطلاح IP Telephony و VoIP (Voice over IP)، مترادف هم هستند. ولی اصطلاح VoIPمعمولاً به‌عنوان سرويس انتقال مکالمات صوتی بر روی بستر شبکه برای کاهش هزينههای مکالمات راه دور يا بین‌المللی شناخته میشود. اين تکنولوژی جايگزينی برای شبکههای مخابراتی، مخصوصاً شبکههای مخابراتی داخلی شرکتها (سيستم تلفنی داخلی يا سانترال)  میباشد.
با استفاده از تکنولوژی IP Telephony، می‌توان از بستر شبکه موجود بدون نياز به کابل‌کشی مجزا برای صوت، برای انتقال داده‌ها و مکالمات صوتی و تصویری به‌طور همزمان و با امنيت بسيار بالا استفاده کرد. استفاده از بستر موجود شبکه مانند تجهيزات (Switch, Router…)، کابل‌ها و همچنين تيم فنی ITبرای پشتيبانی، نگهداری و يا مديريت اين سيستم، کاهش قابل‌ملاحظه‌ای در هزينه‌ها و زمان اجرا و يا رفع اشکال اين تکنولوژی خواهد داشت.
استفاده از فناوری VoIP فقط محدود به صرفه‌جوئی در هزينه‌های مکالمات راه دور و يا مخابراتی نمی‌شود. امروزه اغلب شبکه‌ها يا سازمان‌ها در حال جايگزينی سيستم‌های مرسوم سانترال با سيستم‌های پردازش تماس‌های تلفنی مبتنی بر پروتکل IP، گوشی‌های آنالوگ و يا ديجيتال با گوشی‌های مبتنی بر پروتکل IP، و حتی سيستم‌های تصويری با سيستم‌های انتقال تصوير روی شبکه IP هستند. اين استراتژی کاملاً منطبق بر سیاست شرکت سيسکو از مطرح کردن AVVID یا ايجاد يکپارچگی بين تمام اين سرويس‌ها بر روی يک بستر مشترک شبکه IP است.                    

طراحی و یکپارچه­ سازی مرکز تماس خودکار مبتنی برشبکه(Enterprise)

 طراحی و پیاده ­سازی زیرساخت شبکه، طراحی وپیاده­ سازی Gateway، نصب و راه ­اندازی مرکز مخابراتی، طراحی و پیاده­ سازی Gatekeeper، پیاده­ سازی کیفیت سرویس و ارائه­ راهکارهایی جهت افزایش سطح دسترس­ پذیری از مجموعه­ فعالیت­ هایی است که در این سبد خدماتی پیش بینی شده است.این راهکار جهت سازمان­ هایی با بیش از 100 کاربر تلفنی پیشنهاد می­ گردد.
استفاده از تجهیزات مربوط به شرکت Ciscoدر خصوص مرکز تماس و تجهیزات شرکت Huawieدر خصوص مراکز مخابراتی پیشنهاد می ­گردد، این راهکار  نیز مانند تمامی مرکز تماس های خودکار از سرویس­های پایه که در ذیل اشاره شده است پشتیبانی می­ نماید:
·         سرویس Call Pickup
·         سرویس Call Transfer
·         سرویس holding
·         سرویس Call Forwarding
·         سرویس Local Audio Conference
ارائه این راهکار جهت راه­ اندازی در سازمان­ های و مراکز دولتی با بیش از 100 کارمند پیشنهاد می­ گردد، همچنین ارائه سرویس در این راهکار تا 10000 کاربر تلفنی را پشتیبانی می­ نماید.

طراحی و یکپارچه­ سازی مرکز تماس خودکار مبتنی برشبکه(Small Business)

طراحی و پیاده­ سازی زیرساخت شبکه، طراحی و پیاده ­سازی Gateway، نصب و راه ­اندازی مرکز مخابراتی، کیفیت سرویس و ارائه­ راهکارهایی جهت افزایش سطح دسترس­ پذیری از مجموعه­ فعالیت­هایی است که در این راهکار پیش بینی شده است.این راهکار جهت سازمان­ هایی با کمتر از 100 کاربر تلفنی پیشنهاد می­ گردد.
در این راهکار جهت ارائه سرویس از روترهای سری 2900 و 3900 مربوط به شرکت Ciscoدر خصوص مرکز تماس و مرکز  مخابرات استفاده خواهد گردید، این راهکار  نیز مانند تمامی مرکز تماس های خودکار از سرویس­های پایه پشتیبانی می­ نماید.