راهکار طراحی، توسعه و پیاده‌سازی مراکز داده


ارائه‌ی راهکارهای جامع در طراحی مراکز داده، طراحی زیرساخت شبکه، سرورها و سرویس‌ها، مجازی‌­سازی و مدیریت و مانیتورینگ و فعالیت‌­های اصلی این شاخه از خدمات شرکت افق داده‌ها ایرانیان می‌­باشد.

طراحی و پیاده‌­سازی زیرساخت شبکه، امنیت، ذخیره‌­سازها و سرورهای مرکز داده بر مبنای چارچوب‌­های استاندارد و توصیه شده، مشاوره در چگونگی انتخاب تجهیزات، محاسبه‌ی حجم سرویس قابل ارائه و عیب­‌یابی بلاک­‌های تشکیل­ دهنده‌ی مرکز داده، از مجموعه­ فعالیت‌­هایی است که در این راهکار پیش‌بینی شده است.

از دیگر جنبه‌های مهم در طراحی مرکز داده، قابلیت انعطاف در گسترش‌پذیری سریع و پشتیبانی از سرویس‌های جدید می‌باشد. یکی از رویکردهای طراحی مرکز داده، مدل لایه‌بندی (Multi-Tier Design) است، که در طی این چند سال بر روی بزرگ‌ترین مرکز داده‌ها تست و پیاده‌سازی شده است. رویکرد لایه‌بندی شده، پایه‌ی اساسی طراحی مرکز داده­ای است که به دنبال بهبود مقیاس‌پذیری، کارایی، انعطاف‌پذیری و تعمیر و نگهداری می‌باشد.

در زمان ارائه‌ی طرح پیشنهادی مراکز داده، تیم طراحی افق داده‌ها ایرانیان از راهکارها و محصولات شرکت‌هایی نظیر Cisco، HP، EMC، F5، Juniper ،Fortigate و VMware استفاده می­ نماید.