راهکار شبکه‌های تلفنی مبتنی بر آی‌پی (VoIP)


آشنایی با شبکه­­‌های تلفنی مبتنی بر آی‌پی (VoIP)

فناوری VoIP تکنولوژی انتقال مکالمات تلفنی بر روی شبکه يا بستر مبتنی بر داده (Packet) می‌باشد. در اين تکنولوژی اطلاعات صوتی بصورت بسته‌های ديتا يا Packet روی بستر شبکه منتقل می‌شوند. اصطلاح IP Telephony و VoIP که مخفف Voice over IP می‌باشد مترادف هم هستند، ولی اصطلاح VoIP معمولاً به‌ عنوان سرويس انتقال مکالمات صوتی بر روی بستر شبکه برای کاهش هزينه‌های مکالمات راه دور يا بین‌المللی شناخته می‌شود. اين تکنولوژی، جايگزينی برای شبکه‌های مخابراتی، مخصوصاً شبکه‌های مخابراتی داخلی شرکت‌ها (سيستم تلفنی داخلی يا سانترال) می‌باشد.

با استفاده از تکنولوژی IP Telephony، می‌توان از بستر شبکه‌ی موجود، بدون نياز به کابل‌کشی مجزا برای صوت، برای انتقال داده‌ها و مکالمات صوتی و تصویری به طور همزمان و با امنيت بسيار بالا استفاده نمود. استفاده از بستر موجود شبکه، مانند تجهيزات (Switch ،Router و…)، کابل‌ها و همچنين تيم فنی IT برای پشتيبانی، نگهداری و يا مديريت اين سيستم، کاهش قابل‌ ملاحظه‌ای در هزينه‌ها و زمان اجرا و يا رفع اشکال اين تکنولوژی خواهد داشت.

استفاده از فناوری VoIP فقط محدود به صرفه‌جوئی در هزينه‌های مکالمات راه دور و يا مخابراتی نمی‌شود. امروزه اغلب شبکه‌ها يا سازمان‌ها در حال جايگزينی سيستم‌های مرسوم سانترال با سيستم‌های پردازش تماس‌های تلفنی مبتنی بر پروتکل IP، گوشی‌های آنالوگ و يا ديجيتال با گوشی‌های مبتنی بر پروتکل IP، و حتی سيستم‌های تصويری با سيستم‌های انتقال تصوير روی شبکه‌ی IP هستند. اين استراتژی کاملاً منطبق بر سیاست شرکت سيسکو (Cisco) از مطرح کردن AVVID یا ايجاد يکپارچگی بين تمام اين سرويس‌ها بر روی يک بستر مشترک شبکه IP است.

 

طراحی و یکپارچه­‌سازی مرکز تماس خودکار مبتنی برشبکه (Enterprise)

طراحی و پیاده‌­سازی زیرساخت شبکه، طراحی و پیاده­ سازی Gateway، نصب و راه‌اندازی مرکز مخابراتی، طراحی و پیاده‌سازی Gatekeeper، پیاده­‌سازی کیفیت سرویس و ارائه‌ی­ راهکارهایی جهت افزایش سطح دسترس‌پذیری از مجموعه­ فعالیت­‌هایی است که در این سبد خدماتی پیش‌بینی شده است. این راهکار جهت پیاده‌سازی در سازمان­‌هایی با بیش از 100 کاربر تلفنی پیشنهاد می­‌گردد.

استفاده از تجهیزات مربوط به شرکت Cisco در خصوص مرکز تماس و تجهیزات شرکت Huawie در خصوص مراکز مخابراتی پیشنهاد می‌گردد. این راهکار نیز مانند تمامی مرکز تماس‌های خودکار، از سرویس‌­های پایه که در ذیل اشاره شده است پشتیبانی می‌نماید:


  • — سرویس Holding
  • — سرویس Call Pickup
  • — سرویس Call Transfer
  • — سرویس Call Forwarding
  • — سرویس Local Audio Conference

ارائه‌ی این راهکار جهت راه‌اندازی در سازمان­‌ها و مراکز دولتی با بیش از 100 کارمند پیشنهاد می‌گردد؛ همچنین ارائه‌ی سرویس در این راهکار تا 10,000 کاربر تلفنی را پشتیبانی می‌نماید.
 

طراحی و یکپارچه­‌سازی مرکز تماس خودکار مبتنی برشبکه (Small Business)

طراحی و پیاده‌سازی زیرساخت شبکه، طراحی و پیاده‌سازی Gateway، نصب و راه‌اندازی مرکز مخابراتی، کیفیت سرویس و ارائه­‌ی راهکارهایی جهت افزایش سطح دسترس­‌پذیری از مجموعه­ فعالیت‌­هایی است که در این راهکار پیش‌بینی شده است. این راهکار جهت پیاده‌سازی و اجرا در سازمان­‌هایی با کمتر از 100 کاربر تلفنی پیشنهاد می‌گردد.

در این راهکار، جهت ارائه‌ی سرویس از روترهای سری 2900 و 3900 مربوط به شرکت سیسکو (Cisco) در خصوص مرکز تماس و مرکز مخابرات استفاده خواهد شد. این راهکار نیز مانند تمامی مرکز تماس‌های خودکار، از سرویس­‌های پایه پشتیبانی می‌نماید.